فهرست بستن

A-لیمپیاد

گروه ریاضی خانه علم با هماهنگی خانه ریاضیات استان اصفهان، هر سال در شهر زنجان همزمان با سایر شهرهای کشور مسابقات بین‌‏المللی A-لیمپاد را در سطح متوسطه دوم برگزار می‏‌کند. مسابقه A-ليمپياد در بيش از ۹۰ مدرسه در هلند و مدارس بيش از ۱۵ کشور دنيا به مرکزيت موسسه تحقيقاتي فرودنتال کشور هلند به صورت دو مرحله‌‏ای برگزار مي­‌شود. در پي تفاهم‌نامه همکاری آن موسسه با خانه رياضيات اصفهان، چند سالی است که مرحله اول اين مسابقه با همکاری خانه­‌های رياضيات و خانه‏‌های علم در بیشتر شهرهای ايران همزمان برگزار می‏شود.

در اين مسابقه، دانش‌آموزان به صورت گروهی بايستی صورت دقيق يک مسئله بزرگ و واقعي را تفسير کنند، راهکارهای مناسبی براي حل آن بيابند، نتايج به دست آمده را تحليل کنند و نتايج نهايی را به شکل مناسبی ارايه دهند. در اين رهگذر مهارت­‌هايی چون خواندن موثر، تفکر پويا و خلاق، استفاده ازمدل­سازی رياضي مسايل، کارگروهی و نوشتن ساختار‌‌يافته و موثر در دانش‌آموزان رشد خواهد يافت. براي مرحله دوم اين مسابقه در صورت به حد نصاب رسيدن امتيازها، يک يا دو تيم جهت اعزام به کشور هلند و شرکت در مرحله نهايی مسابقه انتخاب مي‌شوند. اين دانش­‌آموزان ضمن درگير شدن در يک مسابقه معتبر و مفيد بين­‌المللی، متناسب با امتياز اخذ شده جوايزی از طرف آن موسسه دريافت خواهند نمود.

مسابقات الیمپیاد سال ۱۳۹۸ در آذرماه برگزار می‌گردد. مهلت ثبت نام در این مسابقه تا پایان روز شنبه ۲ آذرماه است و مسابقه در روز جمعه ۸ آذرماه در محل خانه علم دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار می‌گردد.

در سال ۹۷ دانش‌آموزان زنجانی که موفق به کسب بیشترین امتیاز در این مسابقات شدند، خانه علم به منظور قدردانی و تشویق اقدام به فرستادن این دانش‌آموزان به اردوی آموزشی-تفریحی در بهشهر استان مازندران کرد. این دانش آموزان توانستند در این اردو نیز موفق به کسب رتبه دوم گروهی شوند.