دومین نمایشگاه‌ دانش‌آموزی پاییز

با توجه به اینکه برنامه‌های برگزار شده از اول مهرماه برای دانش‌آموزان دوره متوسطه اول برگزار گردیده بود،‌ این هفته برنامه برای اولین بار برای دانش‌آموزان پایه پنجم و ششم ابتدایی برگزار گردید و با استقبال خیلی خوب از طرف دانش‌آموزان شرکت کننده در این برنامه مواجه شد.


نمایشگاه‌ دانش‌آموزی این هفته با حضور حدود ۱۳۵ نفر از دانش‌آموزان پایه پنجم و ششم دوره ابتدایی از مدرسه غیردولتی نمونه بسیج زنجان برگزار شد. این برنامه در روزهای سه‌شنبه ۵ آذرماه برای ۵۲ نفر و روز شنبه ۹ آذرماه برای ۵۳ نفر دیگر از دانش‌آموزان برگزار گردید و در ادامه فردا یکشنبه ۱۰ آذرماه هم برنامه برای ۳۰ نفر دیگر برگزار خواهد شد. روال برنامه‌ها در یک زمانبندی از قبل تعیین شده به صورت زیر است:


دانش‌آموزان در ساعت ۸ صبح وارد ساختمان خانه علم شده و با کمک مربیان به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول در سالن همکف ساختمان وارد بخش اتاق تفکر خواهد شد و با بازی‌های فکری و استراتژی‌های برد و باخت این بازی‌ها آشنا می‌شود. گروه دوم از دانش‌آموزان به طبقه بالا رفته و خود این گروه به دو گروه تقسیم می‌شوند و به صورت جایگشتی از غرفه‌های ریاضی، فیزیک و شیمی دیدن می‌کنند. در هر کدام از این غرفه‌ها یک دانشجوی دکتری مرتبط با همان رشته توضیحات لازم را به دانش‌آموزان ارائه داده و دانش‌آموزان را با شگفتی‌های علوم پایه و همچنین حقایق قابل لمس از این رشته‌ها آشنا می‌کند.

در بخش دوم برنامه، گروه‌های طبقه همکف و طبقه بالا با هم جابجا شده و برنامه‌ها تکرار می‌شود تا به این طریق همه دانش‌آموزان از همه برنامه‌های ارائه شده در این بخش دیدن نمایند. در بخش سوم همه دانش‌آموزان به اتاق تاریک هدایت شده و در آنجا آزمایش‌هایی مرتبط با نور و صدا اجرا می‌شود که جذابیت‌های جالبی برای دانش‌آموزان دارد.


در این برنامه به روال برنامه‌های قبلی نمایشگاه‌ها، دانش‌آموزان به چند گروه تقسیم شدند و از همه بخش‌های برنامه بصورت چرخشی دیدن کردند و توضیحات دانشجویان دکتری از رشته‌های ریاضی، فیزیک و شیمی در مورد شگفتی‌های علم بویژه در رابطه با علوم بالا ارائه گردید و به سوالات دانش‌آموزان با صبر و حوصله جواب داده شد.

برنامه ۳ ساعته با یک عکس دسته جمعی از دانش‌آموزان و معلمین و عوامل اجرایی برنامه در جلوی ساختمان خانه علم به پایان می‌رسد و دانش‌آموزان با سرویس‌های مدرسه راهی مدرسه خود می‌شوند.


Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>